+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

مهمترین انجمن های ارزشیابی کننده

شما اینجا هستید

آزمون ناتی NAATI برای مهاجرت به استرالیا

امروزه مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور امر بدیهی تبدیل شده است و اکثر افراد واجد شرایط به کشورهایی چون استرالیا ، کانادا و دیگر کشور های جهان مهاجرت میکنند. اگر نگرانی در رابطه با این روند دارید ، نگران نباشید . ما در این مقاله به شما آزمونی را معرفی خواهیم کرد تا با شرکت در آن به نمره حد نصاب برسید و آرزوی خودتان محقق شود.
انجمن مهندسین استرالیا
آزمون ناتی چیست؟
آزمونی است که برای مترجمینی طراحی شده است که قصد کار در استرالیا در حوزه ترجمه را دارند.آزمون زبان ناتی توسط دولت استرالیا اخذ میشود و با قبولی در آن میتوانید 5 امتیاز بدست بیاورید و به امتیاز مهاجرتی خود اضافه کنید. لازم به ذکر است کاربرد این آزمون فقط برای افزایش ۵ امتیاز مهاجرتبه استرالیا است. قبولی در این آزمون، برای بخش اخذ اقامت استرالیا از طریق کار برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا نوید بخش است. یکی از راههای جبران کمبود امتیاز لازم برای اقدام به مهاجرت به استرالیا، قبولی در آزمون مترجمی ناتی میباشد که در این صورت، ۵ امتیاز به متقاضی تعلق خواهد گرفت.
دومین نکته در مورد آزمون ناتی، دانستن تفاوت بین آزمونهایترجمهو شفاهیمیباشد. آزمونترجمهمربوط به ترجمه کتبی متون میباشد و معمولا برای متقاضیان فارسی زبان راحت تراست در حالی که آزمونشفاهیمربوط به ترجمه هم زبان و شفاهی جملات میباشد.


مزایای آزمون NAATI چیست ؟
بهترین مزیت این آزمون اخذ 5 امتیاز برای مهاجرت است. که میتواند اکثر افراد را از ارائه نمره 7 در امتحان آیلتس برهاند.
از مزایای برجسته که این آزمون شامل موارد زیر است :
1. در سیستم مهاجرت تخصصی استرالیا جدیدا نکته ای وارد شده بر مبنای تسلط متقاضیان به یکی از زبان های کمیونیتی استرالیا که 5 امتیاز تشویقی هم وجود دارد. خوشبختانه زبان فارسی جزه این موارد قرار میگیرد..
2. اگر فقط به دنبال 5 امتیاز برای افزایش امتیاز های مهاجرتی خود هستید ، جدیدا سازمان برگزاری آزمون های ناتی ، آزمونی به نام NAATI CCL Test به آزمون خود اضافه کرده اند برای متقاضیانی که فقط به دنبال اخذ این 5 امتیاز هستند. زیرا این آزمون مدرک مترجمی حرفه ای به شما نخواهد داد .
3. نکته مهم دیگر که برای شما بسیار خوشنود خواهد بود ، ارزانتر بودن آزمون های NAATI CCL Test نسبت به آزمون اصلی است. و این برای متقاضیانی که هدفشان فقط اخذ 5 امتیاز مهاجرتی است بسیار عالی خواهد بود.
4. اگر قصدتان فقط کسب 5 امتیاز است ما به شما پیشنهاد میکنیم از بسته انگلیسی به فارسی برای شرکت در ازمون استفاده کنید. در این آزمون ها دو بسته ترجمه انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی است ، مسلما به مراتب بسته آزمون انگلیسی به فارسی برایتان راحت تر خواهد بود و به شما برای گرفتن امتیاز و مهاجرت به استرالیا کمک شایانی خواهد کرد.
5. مدرکی برای مترجمان رسمی زبان انگلیسی و دارندگان مجوز دارالترجمه میباشد.ساختار آزمون
این آزمون از اعتبار جهانی برخوردار است. امتحان ناتی مانند سایر آزمونهای بین المللی بصورت بخش بندی و با معیارهای خاص خود متقاضیان را ارزیابی میکند, که روش آن به شرح زیر میباشد:
دو بخش ترجمه و اخلاق حرفه ای دارد. آزمون ناتی CCL مجموعا از ۹۰ نمره است و هر مکالمه آن ۴۵ نمره دارد.برای قبولی در آزمون ناتی CCL باید حداقل نمره 63 از ۹۰ نمره آزمون را کسب کنید. به علاوه، نمره شما در هر مکالمه باید حداقل 29 از ۴۵ باشد. به عنوان مثال اگر در مکالمه اول نمره ۴۰ و در مکالمه دوم نمره ۲۵ گرفتید، با وجود اینکه نمره شما ۶۵ می شود، باز هم مردود خواهید شد چرا که باید در هر دو مکالمه حداقل نمره ۲۹ بگیرید.
قبولی:نمره 63 و بالاتر (از 90 نمره)
محدوده قبول یا رد شدن: نمره بین 55 تا 62.5 (از 90 نمره)
رد شدن حتمی در آزمون: کمتر از نمره 55 (از 90 نمره)
در صورتیکه متقاضی این آزمون بتواند، نمره 70 از مجموع 100 را کسب نماید ، امتیاز 5 برای مهاجرت به استرالیا را از طریق ویزای مهارتی میتواند کسب کند.
نکته:این امتحان هر ساله با تغییراتی در امتیازبندی مواجه میشود , لذا از آخرین تغییرات قبل از برگزاری آزمون مطلع باشید.


بخش اول: درک موارد فرهنگی و اجتماعی
انجمن ارزیاب نقشه بردارهااین بخش برای میزان هوشیاری مترجم در عامل های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی طراحی شده است. مترجم باید تاثیر آنها را در کار بسنجد و این بخش 45 نمره دارد.
• دو متن انگلیسی 120 الی 140 کلمه ای به انگلیسی برایترجمهارائهمیشود
• داوطلب آزمون باید یکی از دو متن را انتخاب کرده و آن را به زبان مادری (فارسی) ترجمه نماید


بخش دوم: اخلاق حرفه ای
در بخش دوم آزمون ناتی میزان آشنایی مترجم از حرفه و کار خود و اصول اخلاقی این حرفه بررسی قرار میگیرد. جمع نمرات این بخش 10 نمره است.
• سه سوال به انگلیسی در مورد “اخلاق در کار” وجود دارد
• داوطلب آزمون باید حداقل به 2 سوال پاسخ دهد (هر سوال 5 نمره)
• پاسخ به سوالات میتواند به زبان فارسی یا انگلیسی باشد.
• متن پاسخ بایست حدود 100 الی 150 کلمه را داشته باشد.ثبت نام در آزمونNAATI
از طریق سایت رسمی مربوط به این آزمون ثبت نام صورت میگیرد. مدارک لازم اسکن کامل از پاسپورت و و کارت ملی است. کل این آزمون 3 ساعت به طول می انجامد و میتوان گفت مهم ترین نکته در قبولی این آزمون، مدیریت زمان است.
محل های برگزاری آزمون ناتی
در حال حاضر این امتحان فقط در استرالیا برگزار می گردد...
• آدلاید
• بریزبن
• کانبرا
• هوبارت
• ملبورن
• پرث
• سیدنیدر چه تاریخ هایی آزمون ناتی برگزار خواهد شد؟
در سال 1397 سال جاری (2018) آزمون ترجمه ناتی به تاریخ های زیر برگزار خواهد شد:
• 22-26 October 2018
• 3-7 December 2018
اگر در آزمون ناتی ترجمه قبول شدید ، علاوه بر کسب امتیاز 5 برای مهاجرت به استرالیا ، امکان ترجمه مدارک برای استرالیا را خواهید داشت. البته این نکته را نیز در نظر بگیرید درجهتی این روند امکان پذیر خواهد بود که متقاضی در آزمون قبول شده باشد.