+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

درباره استرالیا

شما اینجا هستید

جغرافیای استرالیا

منطقه وسیع استرالیا به وسعت7617930 کیلومتر مربع بر روی صفحه بزرگ هندو-استرالیا قرار گرفته و توسط اقیانوس هند و اقیانوس آرام احاطه شده است. استرالیا بوسیله دریای تیمور و آرافورا از آسیا جدا شده است. در سواحل کوئینزلند دریای مرجان قراردارد و دریای تاسمان بین استرالیا و نیوزلند قرار گرفته است. استرالیا کوچکترین قاره جهان و ششمین کشور وسیع جهان می باشد و به واسطه شرایط جغرافیایی اش به "جزیره قاره" معروف است و گاهی از آن به عنوان بزرگترین جزیره جهان نیز یاد می شود. طول خطوط ساحلی استرالیا 34218 کیلومتر و وسعت مناطق اقتصادی آن به 8148250 کیلومتر مربع می رسد. این مناطق اقتصادی انحصاری قلمرو قطب جنوب استرالیا را شامل نمی شود. کل قاره استرالیا، به استثنای جزیره مک کواری، بین عرض جغرافیایی 9° و 44°S و طول جغرافیایی 112° و 154°E قرار گرفته است.
تپه دریایی گریت بری یر ریف، بزرگترین تپه مرجانی جهان، در فاصله کمی از ساحل شمال شرقی قراردارد و مساحتی بالغ بر 2000 کیلومتر مربع را پوشانده است. کوه آگوستوس که ادعا می شود بزرگترین کوه صخره ای یکپارچه در دنیاست در استرالیای غربی قرار دارد. کوه کوسوزکو (Kosciuszku) واقع در رشته کوههای گریت دیوایدینگ بزرگترین کوه در داخل سرزمین استرالیاست. ارتفاع این کوه به 2228 متر می رسد. البته کوههای بلندتری نیز وجود دارند که در قلمرو دوردست در جزیره هارت (قله ماسون با ارتفاع 2745 متر) و قلمرو قطب جنوب استرالیا (کوه مک کلینتوک با ارتفاع3492 متر و کوه منزی با ارتفاع 3355 متر) قرار دارند. استرالیا به واسطه وسعت زیادی که دارد دارای پوشش گیاهی متنوعی از جنگلهای بارانی استوایی (در بخشهای شمال شرقی) گرفته تا رشته کوهها در جنوب شرقی و جنوب غربی و شرق و بیابان خشک در مرکز می باشد. استرالیا تخت ترین قاره جهان است و قدیمیترین و کم حاصل ترین خاک دنیا را دارد. بیابان یا زمین نیمه خشک، که به آن زمین دور افتاده نیز می گویند، بیشترین درصد از خاک استرالیا را پوشانده است. استرالیا خشک ترین قاره مسکونی جهان است به طوری که تنها بخشهای جنوب شرقی و جنوب غربی آن آب و هوای معتدل دارد. تراکم جمعیت استرالیا 8/2 نفر در کیلومتر مربع است این تراکم جمعیت در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا بسیار پایین است. اکثر جمعیت استرالیا در مناطق معتدل آن زندگی می کنند.
استرالیای شرقی توسط رشته کوهها گریت دیوایدینگ متمایز می شود. این رشته کوهها به موازات ساحل کوئینزلند، ولز جنوبی حدید و بخشهای زیادی از ویکتوریا کشیده شده اند. نام این کوههای دقیقاً مشخص نیست. زیرا بخشهایی از آنها را تپه های کوتاه تشکیل می دهند و ارتفاع در قسمتهای مرتفع آنها به ندرت از 1600 متر بیشتر می شود. زمینهای مرتفع ساحلی و کمربند چمنزارهای بریگالو بین ساحل و کوهها قرارداد، در حالی که بخشهای از رشته کوهها که به سمت داخل کشور قرار دارد چمنزارهای بسیار وسیعی را تشکیل می دهد. این بخشها دشتهای غربی ولز جنوبی جدید و زمینهای مرتفع Einasleigh، فلات بارکلی (Barkly) و زمینهای خشک مولگا در کوئینزلند را شامل می شود. شمالی ترین نقطه ساحل شرقی را جنگلهای استوایی کیپ یورک پنسیلوانیا پوشانده است.
مناظر بخشهای شمالی، یعنی Top End و Gulf Country، که در کنار خلیج کارپنتاریا هستند دارای آب و هوای گرمسیری بوده و شامل جنگل، چمنزار و بیابان می شوند. در گوشه شمال غربی قاره، صخره های ماسه سنگی و دره های کیمبرلی و در زیر آن پیلبارا قراردارد. در جنوب این مناطق و بخش داخلی کشور، چمنزارهای بیشتری مانند دشت Ord Victoria و درختزارهای مولگای استرالیای غربی وجود دارد. زمینهای مرتفع استرالیای مرکزی در قلب کشور قرار دارند. قسمتهای اصلی بخشهای مرکز و جنوب را زمینهای سیمپسون، سنگلاخ تیراری و استورت، گیبسون، ماسه زار گریت سندی، تانامی و بیابانهای گریت ویکتوریا تشکیل می دهد. دشت معروف نولاربور در ساحل غربی قرار دارد.
آب و هوای استرالیا به طور عمده تحت تاثیر جریانات اقیانوسی دوقطبی اقیانوس هند و همچنین تحت تاثیر ال نینو است. ال نینو به نوسانات جنوبی ای اتلاق می شود که با خشکسالی های دوره ای و سیستمهای کم فشار استوایی فصلی- که منجر به گردبادها و طوفانهای موسمی می شوند- ارتباط مستقیم دارند. این عوامل باعث تغییر چشمگیر روند بارندگی در سالهای مختلف می گردد. بیشتر بخشهای شمال کشور آب و هوای گرمسیری دارد و به طور عمده بارندگی های موسمی در تابستان در این مناطق وجود دارد. بیشتر مناطق جنوب شرقی (که شامل تاسمانی نیز می شود) آب و هوای معتدل دارد.
گرچه بیشتر بخشهای استرالیا دارای آب و هوای نیمه خشک است ولی پوشش گیاهی این کشور بسیار متنوع است. در این قاره از بته زارهای آلپی در بخشهای مرتفع تا جنگلهای استوایی یافت می شود. قارچها نمونه دیگری از این تنوع هستند. تعداد گونه های قارچ موجود در استرالیا از 250000 نوع فراتر می رود. تنها 5 درصد از این قارچها مورد مطالعه قرار گرفته است. زندگی گیاهی و جانوری استرالیا به واسطه عمر بسیار طولانی قاره، الگوهای آب و هوایی بسیار متنوع و همچنین دور بودن از دیگر مناطق مسکونی دنیا همچنان بکر، متنوع و منحصر به فرد باقی مانده است. تقریباً %85 از پستانداران، بیش از %45 از پرندگان و %89 از آبزیان استرالیا منحصر به همین قاره بوده و در جاهای دیگر دنیا یافت نمی شود. استرالیا، با داشتن 755 نوع خزنده، بیشترین تعداد خزندگان را در دنیا در خود جای داده است.
جنگلهای استرالیا را درختان همیشه سبز پوشانده اند. در مناطق معتدل تر درختان اوکالیپتوس و در مناطق بیابانی و نیمه خشک درختان جگن (Wattle) می روید. از حیوانات معروف مختص استرالیا می توان به جوجه تیغی استرالیایی، پلاتی پوس، کانگورو، کوآلا، شتر مرغ استرالیایی و پرنده کوکابو اشاره کرد. استرالیا محل زندگی بسیاری از گونه های جانوری خطرناک و مارهای سمی نیز می باشد. بسیاری از انواع حیوانات و گیاهان استرالیا بلافاصله پس از ورود انسانها منقرض شدند.
تغییرات آب و هوایی در استرالیا در سالهای اخیر منجر به توجه بیشتر و اتخاذ سیاستهای حفاظت از محیط زیست شده است.
استرالیا دارای شش ایالت و دو قطعه خشکی بزرگ است. ایالات استرالیا عبارتند از: ولز جنوبی جدید (NSW)، کوئینزلند(QLD)، استرالیای جنوبی (SA)، تاسمانی (TAS)، ویکتوریا (VIC) و استرالیای غربی (WA) و دو قطعه اصلی عبارتند از: قلمرو اصلی استرالیا (ACT) و قلمرو شمالی (NT). در بسیاری از موارد این دو قلمرو شرایطی همانند دیگر ایالات دارند ولی پارلمان مشترک المنافع قدرت ابطال قوانین وضع شده توسط پارلمان این قلمرو ها را دارد. این در حالی است که پارلمان مشترک المنافع در مورد قوانی وضع شده در ایالات قدرت ابطال قوانین را –به جز مواقعی که قوانینی که در حوزه بخش 51 قانون اساس باشد- ندارد. پارلمان ایالات می تواند در بخشهای مربوط به مدارس، پلیس ایالتی، دادگاه ایالتی، جاده ها و حمل و نقل عمومی به وضع قوانین بپردازد. موارد مذکور در حیطه بخش 51 قرار ندارند.
هر ایالت و قلمرو پارلمان مخصوص به خود را دارد. NT، ACT و QLD تک مجلسی و دیگر ایالات دو مجلسی هستند. مدیریت اداره دولت را صدر اعضم و مدیریت هر قلمرو را وزیر مختار (Chief Minister) به عهده دارد.