+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

مهمترین انجمن های ارزشیابی کننده

شما اینجا هستید

سازمان ارزیابی وتاسس استرالیا

مهاجرت به کشورهایی همچون استرالیا آرزوی خیلی از افراد در ایران و خارج از ایران است. اما اگر دنبال بهترین راه برای مهاجرتبه استرالیا هستید و شغل شما به عنوان یکی از مشاغل مورد نیاز استرالیا در لیست مشاغلMLTSSL و یا STSOL این کشور آمده است، لطفاً مقاله زیر که در ارتباط با سازمان ارزیابی VETASSESS است، مطالعه نمایید .
انجمن مهندسین استرالیا
سازمان ارزیابی وتاسس چیست؟Vetassess
یکی از سازمان های مهم در استرالیا است که در راستای ارزیابی بعضی از مشاغل استرالیا اعم از فنی و حرفه ای و علوم پایه خدمات ارائه میدهد. این سازمان نقش مهمی برای دستیابی به اهداف و تبیین آموزش و ارزشیابی مهارت افراد و سازمان های صنعتی دارد. کلمه vetassess مخفف vocational education and training assessment provider می باشد.
مسئولیت سازمان ارزیابی وتاسس در ارتباط با ارزیابی و سنجش مهارت متقاضیان میباشد که درخواست تشکیل پرونده برای مهاجرت به استرالیا را داده اند و برای کسب امتیاز اقدام نموده اند. این افراد ابتدا می بایست مهارت خود را بر حسب شغل خود از انجمن ارزیاب مربوطه اخذ نمایند.
مشاغل در سازمان ارزشیابی وتاسس به دو دسته مشاغل عمومی یعنی General Occupation و مشاغل فنی و حرفه ای یعنی Trade Occupationتقسیم بندی میشوند. حتما قبل از اقدام به تشکیل پرونده سازی در سازمان ارزشیابی وتاسس باید نوع حرفه و شغل خود را معلوم نمایید تا اقدامات ضروری برای مهاجرت صورت گیرد.وظیفه سازمان ارزشیابی وتاسس چیست ؟
وظیفه این سازمان، ارزشیابی تحصیلات دانشگاهی و حرفه متقاضی برای درخواست پرونده مهاجرت به استرالیا در مشاغل برگزیده فهرست مشاغل برنامه عمومی مهاجرت متخصصین یا همان اسکیل ورکر (Skill Worker)که ویزای استرالیا از طریق مهارت شغلی نامیده میشود و فهرست مشاغل برنامه مهاجرت از طریق گزینش کار فرمای حامی که همان ویزای کار استرالیا نامیده میشود، می باشد. البته ارزشیابی و بررسی تجربه های فردی در حیطه سازمان وتاسس نمیباشد. ارزشیابی این مدارک منعکس کننده دیدگاه سازمان به اطلاعات متقاضی در راستا داده و اطلاعاتی است که در اختیار موسسه قرار میدهد. مسلما در بعضی موارد مستثنی تحقیقات و بررسی های بیشتری توسط افراد این موسسه و سازمان انجام خواهد گرفت.


مدارک لازم برای ارزیابی توسط انجمن وتاسس استرالیا
• شناسنامه و پاسپورت
• مدارک تحصیلی مقاطع دانشگاهی
• ریز نمرات مقاطع دانشگاهی
• مدارک کاری شامل نامه از کار فرما، بیمه و قرارداد و …
تمامی مدارک فوق میتواند به ترجمه ناتی باشد و حتما نیاز به ترجمه دادگستری نیست.
دقت داشته باشید که مدارک کاری و تهیه آن فوق العاده مهم می باشد و ناآگاهی از قوانین ممکن است باعث ریجکت شما شود.


نحوه اقدام برای ارزیابی مدارک به سازمان وتاسس
انجمن ارزیاب نقشه بردارهااز مزیت های اصلی و مهم این سازمان این است که نیاز به مدرک زبان انگلیسی مانند تافل، آیلتس و ... نخواهید داشت. ابتدا باید طبق رشته تحصیلی خودتان یکی از کد رشته های معرفی شده از اداره مهاجرت استرالیا را انتخاب کنید که در این انجمن ارزیابی می شود سپس سازمان وتاسس نسبت به ارزیابی آن اقدام می نماید. تمامی مسولیت این کار بر عهده خودتان میباشد و حتما دقت کنید رشته مورد نظرتان در لیست رشته های مورد نیاز استرالیا باشد، زیرا هر ساله استرالیا نسبت به تغییرات رشته خود و نیاز به حرفه های مد نظر شان اقدام میکند و این سازمان هیچ گونه مسولیتی را بر عهده نخواهد گرفت.


نکات مهم برای ارزیابی سازمان وتاسس
• این سازمان رشته ها را به 5 دسته اصلی تقسیم می نماید.
1- به عنوان مثال اگر شما در زیر گروه A انجمن وتاسس قرار گرفته باشد باید حداقل مدرکی داشته باشید که معادل مدرک لیسانس استرالیا باشد و همچنین بعد از اخذ این مدرک در پنج سال قبل حداقل یک سال سابقه کار مرتبط داشته باشید. رشته تحصیلی شما باید کاملا هماهنگ با کد انتخابی باشد و همچنین رشته و شغل مرتبط باشند.
2- دسته B همانند دسته A میباشد با این تفاوت که اگر رشته تحصیلی با شغل متقاضی یکی نباشد باید 3 سال سابقه کار داشته باشد.
3- در دسته C حداقل مدرک مورد نیاز، مدرک کاردانی میباشد یعنی مدرکی که از نظر AQF استرالیا حداقل برابر با دیپلم استرالیایی میباشد و معمولا بین یک تا دو سال سابقه کاری بسته به مرتبط یا مرتبط نبودن رشته تحصیلی با شغل متقاضی لازم است.
4- در دسته D همچون دسته Bبین یک تا 3 سال سابقه برای کسب مهارت اخذ خواهد شد با این تفاوت که حداقل مدرک مرتبط دانشگاهی کاردانی میباشد که مدرک برابر با Certificate IV استرالیا ارزیابی میشود.
5- دسته آخر گروه E میباشد که مدرک مثل گروه C باید حداق دیپلم استرالیایی از نظر AQF ارزیابی شود اما محتوای درسی باید کاملا با شغل انتخابی از این گروه مرتبط باشد. بعد از اخذ مدرک حتما یک سال سابقه برای کسب مهارت در نظر گرفته میشود.
• در بعضی موارد، پس از ارزیابی مدرک شما توسط سازمان وتاسس، ممکن است سابقه شما کسر شود و یا قسمتی و یا کل آن پذیرفته نشود. در این موارد شما نمیتوانید قسمت های حذف شده را بعنوان سابقه کاری برای اداره مهاجرت بفرستید. بععلت اینکه بعضی از قسمت های حذف شده با مدرک دانشگاهی شما ترکیب میشود تا معادل مدرک دانشگاهی در استرالیا شود. در این حالت شما میتوانید سابقه کار بعد از آن مدت حذف شده را برای اداره مهاجرت لحاظ کنید.
• مدت زمان بررسی و ارزشیابی مدارک توسط سازمان وتاسس بین8 تا 10 هفته به طول خواهد انجامید. این زمان برای ارزیابی جهت مقاصد مختلف متفاوت میباشد.در حالت استفاده از خدمات سریع که همان Priority Processing میباشد طی 10 روز کاری نتیجه اعلام خواهد شد.
• هزینه ارزیابی کامل در حالت عادی 880 دلار استرالیا میباشد که برای استفاده از سیستم Priority Processing مبلغ 600 دلار استرالیا اضافه پرداخت خواهد شد.
• رشته هایی که سازمان ارزیابی وتاسس استرالیا ارزشیابی مینماید در سایت این انجمن قرار دارد که برای اقدام از انجمن ارزیابی وتاسس میباست شغل شما در لیست مشاغل این انجمن قرار داشته باشد.توجه نمایید که این انجمن بعضی از مشاغل را ارزیابی مینماید که برای ویزای کار استرالیا قابل استفاده است و نمیتوانید از این ارزیابی برای ویزای استرالیا از طریق مهارت اقدام نمایید. شما میبایست حتما از اینکه شغل انتخابی و ارزشیابی شده شما در لیست های MLTSSL و یا STSOL اداره مهاجرت استرالیا قرارداشته باشد اطمینان حاصل نمایید.