+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

اخبار استرالیا

شما اینجا هستید

هفت توصیه مدیریت زمان برای دانشجویان

زندگی دانشجو برای آن هایی که در کنار تحصیل، به کار و اداره زندگی مشغول هستند، در نگاه اول خیلی سخت به نظر می رسد و چنین دانشجویی باید همیشه بین زندگی، تحصیل و کار خود تعادلی را برقرار کند.

این مساله در زمان نزدیک امتحانات اهمیت بیشتری می کند و باید استرس امتحانات را هم اضافه کرد. از این رو دانشجو برای اینکه بتواند تعادلی را بین این سه مورد در زندگی خود ایجاد کند، باید تکنیک مدیریت زمان را اجرا کند؛ اما همیشه برای دانشجویان سوال است که چگونه یک برنامه مدیریت زمانی برای خود بنویسند و چه بایدها و نبایدهای برنامه ریزی را در نظر بگیرند.

ما در ادامه هفت توصیه مدیریت زمان برای دانشجو در ایجاد یک تعادل بین زندگی، تحصیل و کار را بیان کنیم. این نکات برای دانشجویانی که قصد مهاجرت به خارج برای تحصیل و زندگی را دارند، بیشتر از همه اهمیت دارد.

توصیه های مدیریت زمان زندگی دانشجویی

1. چه فعالیت هایی را باید انجام دهید؟

اولین مرحله تهیه لیستی از فعالیت هایی است که باید در طول روز یا هفته انجام دهید. در نگاه اول شاید خیلی ساده به نظر برسد؛ اما متاسفانه بسیاری از دانشجویان فعالیت های اصلی خود را نادیده می گیرند و بیشتر به اقدامات حاشیه ای می پردازند. همچنین فعالیت ها براساس اولویت و مقدار زمان مورد انتظار برای انجام هر کدام مرتب سازی کنید تا دید بهتری نسبت به کارهای انجام شده در روز داشته باشید.

2. تقویم زمانی درست کنید

برای خود تقویم زمانی تهیه کنید و در آن اقدامات خاص در طول روز یک ماه بنویسید. برای مثال شما روز 21 ماه قرار دندانپزشک دارید یا 17 ام ماه نیز باید یک سمیناری را ارائه دهید، پس باید آن ها را در تقویم زمانی خود یادداشت کنید. این یادداشت کردن به شما کمک می کند تا دید مناسبی به فعالیت های خود در ماه داشته باشید و بهتر بتوانید برنامه روزانه خود را تنظیم کنید.

3. افراط و تفریط نکنید

هر دانشجو باید حدود 8 ساعت خواب روزانه داشته باشد و 8 تا 10 ساعت در روز را به کار، تحصیل بپردازد و هر دانشجو باید در طول هفته حدود 35 ساعت وقت خود را به مطالعه و دانشگاه اختصاص دهد و بین آن ها هم باید زمانی برای تفریح خود در نظر بگیرد. متاسفانه بعضی از دانشجویان در این تنظیم این زمان ها افراط و تفریط کرده و بعد از یک ماه برنامه ریزی خود را بیهوده به حساب می آورند. برای مثال بعضی از دانشجویان بیشتر وقت خود را به درس اختصاص می دهند و یک زندگی یکنواخت درسی برای خود به وجود می آورند. این مساله باعث کاهش راندمان آن ها می شود.

4. انعطاف پذیر باشید

زندگی پر از اتفاقات ناخواسته است و این اتفاقات بر روند برنامه افراد تاثیر گذار خواهد بود تا حدی که ممکن است شما مجبور به تغییر یا متوقف کردن آن ها شود؛ برای مثال تصادف و بستری شدن در بیمارستان که راهی جز متوقف کردن برنامه خود ندارید. برای همین زمانی برای جبران و انعطاف در نظر بگیرید.

5. ابزارهای حواس پرت را از خود دور کنید

یکی از مشکلات اکثر دانشجویان در هنگام کار و به خصوص تحصیل به وجود آمدن حاشیه در هنگام انجام آن ها است. بیشتر این حاشیه ها فکری است. به دنبال مکان هایی باشید که بیشترین تمرکز فکری را در آنجا دارید و هم اینکه کمتر تحت تاثیر اتفاقات پیرامون خود قرار می گیرید؛ این مساله به مدیریت زمان شما کمک بسیاری خواهد کرد.

6. تکرار نکنید

دانشجو باید طوری برنامه ریزی کند که هر بار یک مساله جدیدی را فرا بگیرد. در صورتی که لازم به تکرار مساله ای بود، باید آن را در یک زمان مناسب انجام دهد و نباید اجازه دهد که تکرار یک مساله باعث اتلاف وقت او شود.

7. ارزیابی کند

در اخر هر هفته باید یک ارزیابی از برنامه خود داشته باشد. اینکه تا چه میزان توانسته است که فعالیت های برنامه ریزی شده را انجام دهد؟ بازدهی این فعالیت ها چگونه بود؟ آیا به هدف ذهنی خود دست پیدا کرده است؟ در صورتی که پاسخ آن ها منفی بود، بهتر است که در طول هفته بعد، زمانی برای جبران هر کدام در نظربگیرید. این نکته را در نظر داشته باشید که کار کمتر اما پربازده بهتر از انجام فعالیت های بیشتر اما با بازدهی کم است.