+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

اخبار استرالیا

شما اینجا هستید

آیلتس چیست؟

آیلتس از معتبرترین مدارک زبان انگلیسی است که نشاندهنده توانایی فرد در برقراری ارتباط با دیگران است. برای ورود به بیشتر دانشگاه های انگلستان، آمریکا، استرالیا و کانادا، داشتن مدرک آیلتس الزامی است.

آیتلس یکی از معتبرترین آزمون های زبان انگلیسی در دنیا است و هدف اصلی آن، سنجش دانش زبان افرادی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند. این آزمون در بیشتر کشورها برگزار می شود و یک آزمون بریتانیایی به حساب می آید که مجری های اصلی برگزارکننده آن، دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا است.

چرا باید مدرک آیلتس داشت؟

آیلتس یک مدرک است که نشان دهنده سطح دانش زبانی افرادی است که قصد مهاجرت به خارج از کشور خود به خصوص کشورهای انگلیسی را دارند. به عبارتی دیگر، آیلتس معتبرین و بالاترین آزمون استاندارد در جهت سنجش توانایی فرد در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی است. برای ورود به بسیاری از دانشگاه های انگلستان، کانادا، استرالیا، نیوزلند و حتی خود آمریکا و همچنین برای اقامت، داشتن این مدرک الزامی است. همچنین افرادی که قصد مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی غیر از انگلیسی زبان را دارند، داشتن آیلتس می تواند برای آن ها یک مزیت نیز به حساب بیاید و حتی بعضی از این دانشگاه ها نیز داشتن مدرک آیلتس را الزامی می دانند. افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند، باید اول از همه این مدرک را دریافت کنند.

آزمون آیلتس شامل چه بخش هایی است؟

آزمون آیلتس شامل 4 بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه است. این آزمون به دو صورت آکادمیک و عمومی برگزار می شود و نوع آکادمیک برای ورود به دانشگاه است و آزمون سخت تر هم است. آزمون عمومی برای افرادی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان به خصوص انگلستان و کانادا را دارند و سطح آن نیز آسان تر است.

ترتیب سوالات آزمون به صورت ابتدا شنیداری، سپس خواندن و در آخر نوشتاری است. آزمون مکالمه از عصر همان روز آزمون شروع شده؛ ولی برای هر فردی ممکن است تاریخ برگزاری آن متفاوت باشد که بعد از امتحان، زمان این نوع آزمون برای هر متقاضی مشخص خواهد شد. آزمون مکالمه حدود 5 روز طول خواهد کشید تا متقاضیان در آن شرکت کنند. نتایج امتحان بعد از دو هفته اعلام می شود و کارنامه شخص فقط به شخص متقاضی تحویل داده خواهد شد.

نمرات آزمون آیلتس چگونه است؟

نمره بندی آزمون آیلتس از 0 تا 9 را شامل می شود. در این آزمون هیچ گونه مردودی وجود ندارد و هر فردی بسته به توانایی خودش در زبان، نمره ای می گیرد.نمره کمتر از 6 به هیچ وجه مورد قبول هیچ دانشگاهی نیست و حداقل نمره برای ورود به دانشگاه ها، 6.5 است. فرد متقاضی برای ورود به دانشگاه های انگلستان باید حداقل 7.5 را کسب کند. البته هر دانشگاه و کشوری قانون مخصوص به خود را در خصوص نمرات آیلتس دارد؛ ولی در حالت کلی، نمرات هر بخش نباید کمتر از 6 باشد.

بخش های مختلف آزمون آیلتس

Listening

 • حدود 30 دقیقه فرصت این آزمون و پاسخگویی به آن است.(زمان اضافه برای ورود به پاسخ نامه داده می شود.)
 • 4 بخش در این آزمون وجود دارد که 2 بخش اول شامل موضوعات اجتماعی و مکالمه بین دو نفر است و دو بخش بعدی شامل موضوعات دانشگاهی که چند نفر در آن به صورت یک کنفرانس شرکت می کنند.

Reading

 • زمان این آزمون 60 دقیقه است که باید 40 سوال پاسخ داده شود.
 • سه بخش در این آزمون وجود دارد که در مجموع حدود 2700 کلمه را شامل می شود. بخش سوم از دیگر بخش ها طولانی تر است.

Writing

 • 60 دقیقه زمان این آزمون است که باید در خصوص دو موضوع انشا نوشته شود.
 • در موضوع اول شما باید یک نامه ای به شخصی نوشته و مشکل یا مساله ای را به او مطرح کنید. 150 کلمه شما باید در نوشتن این بخش به کار ببرید.
 • در موضوع دوم باید در خصوص عنوان داده شده، مخالفت یا موافقت خود را اعلام نمایید و علت آن را در 250 کلمه بنویسید.

Speaking

 • این امتحان به صورت رودررو و در زمان حدود 15 دقیقه و کمتر انجام می شود و سه بخش دارد.
 • در بخش اول، سوالات عمومی در خصوص معرفی فرد، تحصیلات، خانواده و غیره پرسیده می شود.
 • در بخش دوم، دو دقیقه فرصت دارید تا در خصوص عنوان داده شده، صحبت کنید و بعد به سوالات پیرامون آن پاسخ دهید.
 • در بخش سوم، پیرامون موضوع دوم حدود 5 دقیقه با مصاحبه کننده بحث خواهید کرد.

نکاتی که باید در آزمون آیلتس رعایت کنید

 • در روز آزمون فقط باید از مداد مشکی نرم استفاده کنید و دیگر وسایل مانند خودکار، روان نویس و غیره غیرمجاز است.
 • اعتبار مدرک آیلتس دو سال است و پس از آن شما باید باز دوباره آزمون را بدهید. البته آن هایی که در دانشگاهی پذیرفته می شوند یا اقامت آن ها کامل می شود، دیگر نیازی به امتحان مجدد ندارند.
 • در تعیین نوع امتحان دقت کنید. مسئولیت هرگونه اشتباه در وارد کردن اطلاعات به عهده خود متقاضی خواهد بود.