+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

نکات ابتدایی تحصیل در استرالیا که باید بدانید

تحصیل در استرالیا نیازمند رعایت شرایط خاص است که هر دانشجوی خارجی باید با آن ها مطلع شود. استرالیا قوانین ویژه و راحتی را برای دانشجویان دیگر کشورها وضع کرده است.

مهاجرت به استرالیا به قصد تحصیل در چند سال گذشته افزایش زیادی داشته است. در استرالیا بیش از 40 دانشگاه وجود دارد که بیشتر آن ها در رتبه های برتر دانشگاهی جهان از نظر امکانات آموزشی و تحصیلی قرار دارند.

بیشتر آن هایی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند، باید قبل از درخواست تحصیلی، اطلاعات عمومی را در خصوص دانشگاه های آن جا و شرایط تحصیل بدست بیاورند. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعات اولیه ای تحصیلی استرالیا را بیان کنیم.

ساختار مدارک تحصیلی و دوره ها

دانشگاه های استرالیا دو مدرک تحصیلی عمومی ( علوم انسانی) و تخصصی (مهندسی، تکنولوژی، پزشکی) را ارائه می دهند. همچنین مدرک تحصیلی دوتایی مانند حقوق و هنر، علوم و تکنولوژی نیز ارائه می شود.

دوره های دانشگاهی مانند دیگر کشورها به سه مرحله کارشناسی ( 4سال تحصیلی)، کارشناسی ارشد (2 سال تحصیلی) و دکترا( 3 سال تحصیلی و بیشتر) تقسیم بندی می شود. دانشجویانی که قصد گذراندن دوره های کامل را دارند، باید از همان اول دوره های کارشناسی را با موفقیت سپری کنند؛ اما آن هایی که قصد اقامت موقت داشته و برنامه های کوتاه مدتی را برای خود در نظر گرفته اند، می توانند دوره های associate degrees (2 سال تحصیلی) و Graduate Diplomas ( یک سال تحصیلی) را سپری کنند. بیشتر دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، ابتدا دو دوره آخر را گذرانده و سپس تحصیل اصلی خود را شروع می کنند.

سال تحصیلی در دانشگاه های استرالیا مانند دیگر دانشگاه ها، به دو ترم تقسیم می شود:

ترم اول که از هفته اول ماه مارس تا هفته آخر ژوئن طول خواهد کشید.

ترم دوم که از اواخر جولای تا هفته سوم نوامبر طول خواهد کشید.

از آنجا که استرالیا کشوری مهاجرپذیر است، در تابستان ها برنامه های ویژه و کمکی تحصیلی در نظرگرفته است تا دانشجویان بین المللی از نظر تحصیل و تطابق زمانی به مشکلات کمتری بخورند.

فرهنگ دانشگاه

دانش آموزان در استرالیا ترجیح می دهند که برای دریافت مدرک کارشناسی در دانشگاه های محلی تحصیل کنند. در واقع بیشتر آن ها قبل از ورود به دانشگاه، همراه با خانواده یا دوستان خود در یک آپارتمان شخصی زندگی می کنند و از این رو، فرهنگ دانشگاه ها خیلی تفاوتی با محیط بیرون ندارد و برای یک دانشجوی خارجی این فرهنگ در اوایل بیشتر اذیت کننده خواهد بود.

برای دانشجویانی که از دیگر کشورها به قصد تحصیل وارد استرالیا می شوند، بهترین مکان ها نیز دانشگاه های شهرهای بزرگ مانند ملبورن و سیدنی است. فرهنگ این دانشگاه ها به صورت بین المللی است و دانشجویان کمتر در برقرار ارتباط با یکدیگر مشکل خواهند داشت.

درخواست به دانشگاه های استرالیا

شما می توانید درخواست خود را برای ورود به دانشگاه های استرالیا به دو صورت دانشجوی بین المللی یا یک شهروند دائمی ارائه دهید. در واقع ساختاری مرکز برای این مساله وجود ندارد و در عوض شما فقط باید به دنبال دوره و موسسه برای ادامه تحصیل باشید و بعد درخواست خود را بدهید.

برای تحصیل، اول از همه شما باید درخواست و پیشنهاد بدون هیچ قید و شرطی را از یک دانشگاه دریافت کنید و سپس اقدام به گرفتن ویزای تحصیلی کنید. مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیل از یک موسسه یا دانشگاه، بسته به مکان و شرایط آن متفاوت است؛ اما سه مورد زیر برای همه آن ها یکسان است:

پیش زمینه آکادمیک

مدرک تسلط به زبان انگلیسی

هزینه تحصیلی و چگونگی تامین آن

هزینه های تحصیلی و شهریه هم بسته به هر موسسه و شهر متفاوت است و حدود از 30هزار AUD شروع می شود. البته اگر بتوانید بورسیه یا کمک تحصیلی دریافت کنید، این هزینه ها تا مقداری کمتر خواهد شد.

در کنار شهریه تحصیل، هزینه های جانبی دیگری هم وجود دارد که دانشجو باید آن ها را خودش بپردازد:

خرید کتاب

سفرهای علمی و پژوهشی آزاد

هزینه زندگی

هزینه سلامت

هزینه های مربوط به ویزا و سفر به استرالیا

البته بعضی از دانشگاه ها برای کمک به دانشجویان در تامین هزینه ها، برنامه های ویژه ای کمک هزینه ای را در نظر می گیرند. همچنین دانشجویان می توانند بنا به شرایط خاص از وام تحصیلی نیز استفاده کنند.