+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

اخبار استرالیا

شما اینجا هستید

7 راه تحصیل ارزان در خارج از کشور

یک دانشجو برای اینکه بتواند به راحتی در خارج از کشور تحصیل کند، باید به دنبال روش های و تکنیک های ارزان قیمت خدمات باشد تا به مشکلات مالی کمتری در کشور دیگری برخورد.

تحصیل در بهترین دانشگاه های خارج از کشور، آرزوی هر جوانی است و بیشتر آن ها بعد از دریافت دیپلم به دنبال روش هایی هستند تا بتوانند در دانشگاه های خارجی پذیریش تحصیلی بگیرند؛ اما یکی از مشکلات دانشجویان برای دستیابی آن ها به این هدف، هزینه آموزش است.

شما وقتی قصد تحصیل در یک دانشگاه خارجی را دارید، فقط هزینه دانشگاه را پرداخت نمی کنید؛ بلکه باید هزینه زندگی، رفت و آمد و غیره را هم بپردازید که مجموع همه این ها برای یک دانشجو بسیار بالا در می آید و از این رو خیلی از دانشجویان بیخیال تحصیل در خارج می شوند.

در این مقاله، 7 روش و تکنیک برای کاهش هزینه تحصیل در خارج از کشور بیان خواهیم کرد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که زندگی در کشور خارجی سختی های خاص خود را دارد و حتی اگر شما هم کم هزینه ترین روش را پیدا کنید، باز هم هزینه های جانبی زیادی را باید بپردازید.

روش های کاهش هزینه تحصیل در خارج

1. بورسیه تحصیلی

بهترین راه برای تحصیل راحت در یک دانشگاه خارج از کشور، استفاده از بورسیه تحصیلی است. تفاوت بورسیه تحصیلی با پذیرش این است که شما برای گرفتن پذیرش، درخواست خود را به یک دانشگاه ارسال کرده و آن ها بعد از تاییدیه نمره و داشتن حداقل شرایط لازم، درخواستتان را قبول می کنند و شما باید برای ادامه تحصیل در آن دانشگاه، هزینه تحصیلی را پرداخت نمایید؛ اما بورسیه مخصوص دانشجویانی است که در دانشگاه خود بالاترین نمره کسب کرده اند و همچنین دارای مقاله و پروژه های تحقیقاتی و کاربردی بسیاری هستند و از این رو، شما بدون هیچ پرداخت هزینه ای می توانید در آن دانشگاه تحصیل کنید. البته بورسیه شرایط خاصی دارد و توصیه می شود که قبل از ارسال درخواست شرایط آن دانشگاه را مطالعه کنید.

2. استفاده از فرصت مطالعاتی

فرصت مطالعاتی قراردادی است که بین دانشگاه شما با یک دانشگاه خارجی برای انجام تحقیقات و مطالعات بیشتر در بعضی از رشته ها بسته می شود. طبق این قرارداد، دانشجویان هر دو دانشگاه می توانند به منظور انجام تحقیقات یا استفاده از امکانات بیشتر، مدت زمانی محدودی را در دانشگاه طرف قرارداد فعالیت های خود را انجام دهند.

دانشجویان برای استفاده از این فرصت تحقیقاتی نیازی به پرداخت هزینه تحصیلی ندارند و به عبارتی خود دانشگاه هزینه آن ها را می پردازد؛ البته بعضی از هزینه ها به عهده خود دانشجو است و این بستگی به مفاد قرارداد دارد. در بعضی از موارد، حتی خود دانشجو مجبور به پرداخت هزینه بوده و فقط نسبت به بقیه راحت تر می تواند از امکانات آن دانشگاه استفاده کند.

3. استفاده از وام دانشجویی

در بعضی از کشورها، دولت برای تحصیل دانشجویانش در خارج از کشور، وام ها و تسهیلاتی را ارائه می دهد که بیشتر توسط بانک ها پرداخت می شود. دانشجویان اول از همه باید با داشتن مدارک پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه خارجی و معرفی نامه دانشگاه خود به اداره امور دانشجویان خارج از کشور مراجعه کرده و بعد از تایید مدارک توسط آن ها، وام خود را از بانک و با پذیرفتن شرایط آن ها دریافت کنید.

4. به دنبال راه های سفر ارزان باشید

بهترین راه ارزان سفر به کشورهای خارجی، استفاده از هواپیما است. البته شاید برای مثال بتوانید برای سفر یا تحصیل در استرالیا از اتومبیل شخصی و کشتی استفاده کنید؛ اما این روش به مراتب هم طولانی تر خواهد بود و هم اینکه هزینه های بیشتری را باید برای اقامت، تهیه ویزا کشورهای عبوری و غیره بپردازید و از این رو، به صرفه نخواهد بود.

از آنجا که شما دانشجو هستید و هیچ گونه منبع درآمدی در کشور خارجی نخواهید داشت، باید هزینه های رفت و آمد خود را به شدت کنترل کنید. این هزینه می تواند از سفر به آن کشور تا استفاده از وسیله های حمل و نقل را شامل شود. برای یک سفر هوایی ارزان، می توانید از بلیط نوع اکونومی استفاده کنید، همچنین در بعضی مواقع، انتخاب چند مقصد پروازی به جای پرواز مستقیم نیز ارزان تر در خواهد آمد.

برای سفر درون شهری، بهترین گزینه استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی است. در بیشتر کشورها اروپایی و مدرن آسیایی، سیستم حمل و نقل عمومی برای مردم رایگان یا به شدت ارزان است و این تکنیک باعث صرفه جویی هزینه های شما خواهد شد.

5. زندگی دانشجویی را در نظر بگیرید

زندگی دانشجویی یعنی مضیقه مالی. دانشجو از آنجا که بیشتر زمان خود را در دانشگاه سپری می کند و منبع درآمدی به غیر از کمک های خانواده یا وام های دانشگاهی ندارد، محدودیت هایی در هزینه کردن دارد. یک دانشجو نمی تواند مانند یک فرد عادی در شهر زندگی کند یا مانند یک توریست به گردش تمامی نقاط تاریخی برود.

شما تا هنگامی که دانشجو هستید، باید دور بسیاری از موارد که هزینه بر است را به شدت خط بکشید و به دنبال موارد جایگزین با هزینه های کمتر باشید و به نوعی یک زندگی دانشجویی و خوابگاهی را برای خود ایجاد کنید. البته منظور ما این نیست که به گردش و تفریح نروید؛ اما تفریحاتی را انتخاب کنید که هزینه کمتری برای شما داشته باشد.

خوراک، حمل و نقل، تهیه کتاب، گردش در شهر و ... از نمونه هایی هستند که یک دانشجو باید هزینه های اضافی در آن ها را کاهش دهد؛ برای مثال، برای تهیه غذا به جای اینکه همیشه به رستوران برود، خود در خوابگاه و با هم اتاقی هایش غذا را درست کند یا برای تهیه کتاب، به جای خرید می تواند از کتابخانه یا دوستان خود قرض بگیرد.