+98 21 885 909 37
info@ranika.org
تهران، سعادت آباد، بلوار دریا، تقاطع بلوار پاکنژاد و بلوار دریا به سمت شرق در بلوار دریا، پلاک 172، طبقه 4، واحد 4
رانیکا ملل پارسه
تخصص ما، تحقق رویای شما

در این ده شهر جهان، ارزان تر از بقیه درس بخوانید

بهترین راه برای مهاجرت، تحصیل است. خیلی از دانشجویان که تجربه کافی کاری ندارند و به فکر مهاجرت هستند، به دنبال این هستند که با استفاده از خدمات تحصیلی، جا پایی برای ورود به کشور دیگری پیدا کنند

  اما مهاجرت تحصیلی راحت نیست و باید شرایط و موارد زیادی را در نظر بگیریم. هر کشوری برای دانشجویان قوانین مخصوص به خود را دارد؛ ولی مساله ای که بیشتر فکر دانشجویان را برای انتخاب کشور درگیر می کند، قوانین سختگیرانه نیست بلکه هزینه اقامت و کمک تحصیلی هایی است که به آن ها داده می شود. از این رو بیشتر آن ها کشورهایی را انتخاب می کنند تا هم دارای دانشگاه های معتبری باشند و هم اینکه هزینه تحصیل در آنجا معقولانه تر باشد.

ما در این مقاله قصد داریم تا ده شهر جهان که هم دارای دانشگاه معتبر می باشند و هم تحصیل در آنجا ارزان تر از بقیه است، به همراه جزئیات معرفی می کنیم. انتخاب هر کدام از شهرها بستگی به شرایط خودتان دارد. البته شاید در نگاه اول گران به نظر برسند؛ اما با توجه به بورسیه و کمک های مالی دانشگاه، درکل هزینه شما نسبت به بقیه ارزانتر محاسبه می شود.

1. مونترال

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 39 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 14700 دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 12200 دلار است.

اگر شما از شهرهای گرمسیر به کانادا مهاجرت می کنید، باید هزینه ای را برای خرید وسایل گرمایشی در نظر بگیرید. این هزینه ها به دانشجویان داده نمی شود. همچنین هزینه های اضافی مانند بیمه که حدود 600 دلار است، به صورت جداگانه دریافت می شود.

2. پاریس

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 38 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 12000 دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 2900 دلار است.

مقدار شهریه برای دانشجویان محلی و بین المللی یکسان است و تفاوتی برای آن ها در نظر گرفته نمی شود.

3. لندن

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 105 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 18890دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 21400 دلار است.

هزینه شهریه به اروپایی یا غیر اروپایی بودن شما تعیین می شود. شاید در نگاه اول تعجب کنید که ما لندن را به عنوان شهر ارزان برای تحصیل در نظر گرفتیم؛ اما با توجه به امکانات فوق العاده ای که شما از این کشور دریافت می کنید، این شهر می تواند بهترین گزینه برای دانشجویان باشد (البته آن هایی کمی توانایی مالی بالاتری دارند.)

4. سئول

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 74 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 13500 دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 6300 دلار است.

هر سال تحصیلی دارای دو ترم است و هزینه های بورسیه ای فراوانی به دانشجویان داده می شود. سئول همانطور دارای بهترین دانشگاه های آسیا است.

5. ملبورن

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 104 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 15250دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 23300 دلار است.

دانشجویان با استفاده از ویزای دانشجویی خود می توانند تا 40 ساعت در هفته کار کنند. در حالت کلی به غیر از ملبورن، بقیه دانشگاه های استرالیا هم دارای رتبه های برتری هستند و هم اینکه نسبت به بعضی ازکشورهای اروپایی با امکانات یکسان، هزینه کمتری برای زندگی دارند. برای همین، مهاجرت به استرالیا در چند سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است.

6. برلین

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 16 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 10240دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 0 دلار است.

برای دانشجویان دوره لیسانس و دکترا تحصیل رایگان است؛ ولی بعضی از دانشجویان فوق لیسانس باید مقدار کمی شهریه بپردازند.

7. توکیو

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 78 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 17300 دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 6600 دلار است.

ورود به دانشگاه های توکیو خیلی است؛ اما یکی از بهترین شهرها برای تحصیل است. جالب است که بدانید توکیو جز شهر امن برتر برای دانشجویان قرار داده شده است.

8. بوستون

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 114 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 27000 دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 46800 دلار است.

9. مونیخ

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 23 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 10800 یورو و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 0 دلار است.

مقدار شهریه دانشجویان در مونیخ مانند برلین است؛ اما هزینه زندگی نسبت به برلین کمی گران تر است.

10. ونکوور

از نظر مقرون به صرفه بودن، رتبه 51 را دارد. متوسط هزینه زندگی در مونترال حدود 7700 دلار و متوسط هزینه شهریه برای دانشجویان بین المللی 18000 دلار است.

با توجه به امکانات فراوانی که کانادا به دانشجویان و افراد مقیم کشور خودش می دهد، هزینه زندگی در این کشور خیلی به مراتب ارزانتر از آمریکا و بیشتر کشورهای اروپایی محاسبه می شود.