آشنایی با استرالیا

آشنایی با استرالیا

استرالیا، ششمین کشور و بزرگترین جزیره کره زمین می باشد که بین اقیانوسهای آرام و هند در نیمکره جنوبی و قاره اقیانوسیه واقع شده است.
نخستین ساکنان استرالیا بومیان ابوریجینی و جزیره نشینان تنگه تورس بودند که قدیمی ترین فرهنگ و سنن مستمر در جهان را دارند.
از نظر تاریخی، بومیان ابوریجینی متعلق به سرزمین اصلی استرالیا و تازمانیا هستند. سوابق باستانشناسی نشان می دهد که بومیان ابوریجینی بین ۶۵۰۰۰ و ۴۰۰۰۰ سال قبل به استرالیا رسیدند. جزیره نشینان تنگه تورس اهل جزایری هستند که بین حاشیه شمالی کوئینزلند و پاپوا گینه نو قرار دارند.
استرالیا از ۶ ایالت و ۲ قلمرو تشکیل شده و پایتخت آن، شهر کانبرا می باشد. در جنوب شرقی این کشورشهر سیدنی و شهر ملبورن (شهرهای بزرگ‌ اقتصادی و فرهنگی) قرار گرفته اند.
اگرچه این کشور از نظر منابع طبیعی غنی و دارای چندین نوع جنگل بارانی (جنگل های بارانی استوایی، جنگل های بارانی نیمه گرمسیری و … ) است و زمین های حاصلخیز زیادی دارد، اما بیش از یک سوم استرالیا که شامل مناطق مرکزی آن می شود را بیابان تشکیل می دهد.
همچنین استرالیا دارای تعداد بسیاری پارک ملی برای محافظت از گیاهان و حیوانات منحصر به فرد خود (پلاتیپوس، کانگورو، اکیدنا و کوالا) می باشد.
استرالیا یکی از متنوع ترین کشورهای جهان از نظر فرهنگی و زبانی است. انگلیسی زبان ملی این کشور است (بالغ بر ۷۳ درصد). همچنین در حال حاضر در استرالیا علاوه بر زبان انگلیسی بالغ بر ۳۰۰ زبان دیگر نیز صحبت می شود.
جالب است که بدانید قبل از اسکان اروپائیان در استرالیا، تخمین زده می شود که بالغ بر ۲۵۰ زبان بومی که شامل ۸۰۰ گویش متفاوت بود وجود داشت که در حال حاضر ۲۰ زبان از آن در مکالمات روزمره گروه های سنی مختلف استفاده می شود و ۱۱۰ زبان دیگر نیز فقط توسط افراد سالمند استفاده می شود.
واحد پول کشور دلار استرالیائی می باشد که به اختصار AUD نامیده می‌شود.

×