انجمن ارزیابی مهندسین

انجمن ارزیابی مهندسین

 

انجمن مهندسین استرالیا یا همان Engineers Australia(EA) ، یکی از انجمن های ارزیاب در استرالیا می باشد.
طبق قوانین اداره مهاجرت استرالیا، مهندسانی که قصد اقدام برای ویزاهای مهارتی را دارند، در مرحله اول لازم است ارزیابی مثبت مهارت و معادل سازی مدارک تحصیلی خود را از این انجمن اخذ نمایند.
لیست مشاغلی که توسط این انجمن مورد ارزشیابی قرار می گیرند در گروه های زیر طبقه بندی شده است که جزئیات هر گروه در منوی وبلاگ از وب سایت مجموعه رانیکا (www.ranika.org) قابل مشاهده می باشد.
گروه Professional Engineer
گروه Engineering Technologist
گروه Engineering Associate
گروه Managers and Administrators

انجمن مهندسین استرالیا متقاضیان ارزیابی مهارت در حوزه مهندسی در استرالیا را به گروه های زیر طبقه بندی کرده است :

  1. Engineering Manager:

مدرک تحصیلی مورد نیاز جهت اخذ ارزیابی در این گروه معمولاً مدرک لیسانس یا بالاتر می باشد که این مدرک دانشگاهی لازم است در زمینه مهندسی و بعد از ۱۲ سال تحصیلی اخذ شده باشد.  مشمولین ارزیابی در این گروه عموماً تمرکز روی تدوین استراتژی ها و سیاست های مهندسی و برنامه ریزی آنها و همچنین مدیریت و بازبینی فعالیت های مهندسی دارند.

  1. Professional Engineer:

مدرک تحصیلی مورد نیاز جهت اخذ ارزیابی در این گروه معادل مدرک لیسانس ۴ ساله در استرالیا می باشد که این مدرک دانشگاهی لازم است در زمینه مهندسی و بعد از ۱۲ سال تحصیلی اخذ شده باشد.  مشمولین ارزیابی در این گروه از روش های سیستماتیک و فرایند های طراحی جهت اجرای فعالیت های مهندسی و حل مشکلات مهندسی استفاده می کنند.

  1. Engineering Technologist:

مدرک تحصیلی مورد نیاز جهت اخذ ارزیابی در این گروه معادل مدرک لیسانس ۳ ساله در استرالیا می باشد که این مدرک دانشگاهی لازم است در زمینه مهندسی و بعد از ۱۲ سال تحصیلی اخذ شده باشد.  مشمولین ارزیابی در این گروه از ابزارها و تکنیک های مهندسی در زمینه مهندسی مرتبط جهت توسعه تکنولوژی های مهندسی استفاده می کنند.

  1. Engineering Associate:

مدرک تحصیلی مورد نیاز جهت اخذ ارزیابی در این گروه معادل مدرک کاردانی یا دیپلم پیشرفته  ۲ ساله در استرالیا می باشد که این مدرک دانشگاهی لازم است در زمینه مهندسی و بعد از ۱۲ سال تحصیلی اخذ شده باشد.  مشمولین ارزیابی در این گروه به ارائه پشتیبانی فنی به مدیران ساخت و مهندسین حرفه ای در زمینه های مختلف مهندسی می پردازند.

اخذ ارزیابی مهارت از انجمن مهندسین استرالیا از یکی از راه های زیر امکان پذیر می باشد:

گروه اول) متقاضیانی که مدارک تحصیلی آنها در انجمن مهندسین استرالیا به رسمیت شناخته می شود و مدرک تحصیلی آنها در فهرست زیر می باشد:

– مدارک تحصیلی اخذ شده در استرالیا از دانشگاه های مورد تائید انجمن مهندسین استرالیا

– مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های کشورهایی که در فهرست پیمان واشنگتن (مشروط به گذراندن دوره ۴ ساله کارشناسی در زمینه مهندسی) قراردارند.

– مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های کشورهایی که در فهرست پیمان سیدنی (مشروط به گذراندن دوره ۳ ساله کارشناسی تکنولوژی در زمینه مهندسی) قرار دارند.

– مدارک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه های کشورهایی که در فهرست پیمان دوبلین قرار دارند.

– دیگر مدارک تحصیلی به رسمیت شناخته شده در انجمن مهندسین استرالیا

گروه دوم) متقاضیانی که مدارک تحصیلی آنها از دانشگاه هایی اخذ شده که استاندارد ها و ضوابط مورد تأیید انجمن مهندسین استرالیا را نداشته و در قالب هیچ پیمانی شناخته نمی شود.

– این متقاضیان لازم است گزارشی با عنوان CDR ارائه نمایند که در پست های بعدی به جزئیات آن خواهیم پرداخت.

 

مهندسان متقاضی ویزاهای مهارتی که مدارک تحصیلی آنها از دانشگاه هایی اخذ شده که در قالب هیچ پیمان مورد تائید انجمن مهندسین استرالیا دسته بندی نشده اند، جهت اخذ ارزیابی انجمن مهندسین استرالیا و در راستای اثبات دانش مهندسی خود، لازم است گزارشی با عنوان CDR ارائه نمایند.

CDR مخفف Competency Demonstration Report بوده و شامل گزارشات ذیل می باشد:

*  گزارش  CPD

* ۳ گزارش کاری یا به اصطلاح Career Episode

* خلاصه صلاحیت های مهندسی در قالب جدول Summary Statement

 

CPD یا به اصطلاح Continuing Professional Development  لیست فعالیت هایی است که متقاضی به صورت پیوسته بعد از فراغت از تحصیل جهت به روز نگه داشتن دانش مهندسی خود انجام داده است.

 

هر گزارش کاری (Career Episode) می تواند بر اساس فعالیت های شغلی یا تحصیلات مهندسی متقاضی نوشته شود و مهمترین موضوع در نوشتن آن تمرکز بر نحوه استفاده از دانش مهندسی متقاضی جهت اجرای فعالیت های مهندسی و حل مشکلات مهندسی می باشد.

همچنین لازم است مستندات و شواهد مرتبط شامل نقشه ها، نمودار ها، محاسبات و جداول در هر گزارش به اندازه کافی ارائه شود.

 

در نهایت خلاصه صلاحیت های مهندسی متقاضی بر اساس گزارش های کاری و در قالب جدول Summary Statement ارائه می شود.

نکته مهم و قابل توجه این است که، ارزیابی مهارت متقاضی در انجمن مهندسین استرالیا زمانی مثبت خواهد بود که CDR به خوبی نشان دهنده سطح و مهارت مهندسی مورد انتظار انجمن مهندسین استرالیا بوده باشد.

 

برای ارزیابی شرایط خود با ما تماس بگیرید.

 

 

 

×